Domů
českolipské proměny v obrázcích Tisk
Pondělí, 04 Únor 2008 11:59

znak 1899Vítám Vás na stránkách amatérského historikozpytce, sběratele pohlednic a amatérského fotografa, publikujícího převážně profesionální historické snímky použité na pohlednicích našich pradědů a dědů, případně babiček a prababiček, doplněné svými současnými snímky. Stránky jsou věnovány především České Lípě a jejím proměnám. Vzhled a forma stránek je již vcelku ustálená, ale obsah by měl přibývat postupně. Stejně jak se tomu děje od 19. 4. 2007, kdy byla tato doména registrována a stránky o několik málo dnů později zprovozněny. Pokud budete mít jakoukoli připomínku, výtku či budete mít prostě jen potřebu mi cokoli sdělit, sloužíval k tomuto účelu oddíl „Vzkazy” dostupný v horní liště, ale pro množství spamů jsem je musel zablokovat. Ale protože jsem upřímně rád za každou Vaši poznámku, využijte prosím ke vzkazům mého mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .  Zároveň všem návštěvníkům těchto stránek přeji mnoho zajímavých zážitků při objevování místní historie. A to zejména při pohledu do staré tváře našeho zajímavého města, kterémužto zde nastavuji zrcadlo ve světle dnešních dnů. Tak tedy přeji i ostrý obraz. Lze tyto stránky chápat i jako vybídnutí k procházce městem, nikoli v chvatu běžného dne, ale s pohledem turisty, který je zde prvně. Možná se budete podivovat nad tím, čeho všeho si člověk za mnoho let možná ani nevšiml, či příliš nevnímal. Nuž tedy příjemnou procházku. A proč německý název? Vysvětluji v úvodníku či podtitulem: „České město s německy psanými dějinami.”

 

Česká Lípa, město na Ploučnici

V roce 2018 vyšla velká kniha o historii České Lípy. Její název je Česká Lípa, město na Ploučnici. Cenu stanovil vydavatel, tedy rada města, na 1900,- Kč. Formát knihy je A4+, čili větší A4 o 2, resp. 3 centimetry. Rozměry jsou tedy opravdu solidní. Ale to není vše, i počet stran, obrazových příloh a nakonec i množství informací snad každého překvapí, minimálně trochu, nebo i více. Jak kdo se rád nechává překvapovat. V první větě jsem použil slovo monumentální, tak snad pár podpůrných fatů: při zvoleném formátu, tedy rozměrech, je celkový počet stran 608 na hlazeném papíře gramáže 150. Toto celé dává výslednou hmotnost 3910 gramů. Již dnes tedy s předstihem lze říci, že kniha bude mít svou nezanedbatelnou váhu na pultech knihkupců a v knihovnách svých čtenářů. A protože jsem se tak trochu na knize také podílel, doufám, že čtenářů bude co nejvíce. Snad ještě prozradím, že obsahově se na textech podílelo 14 autorů doplněných o 3 odborné konzultanty a příběh města začíná geologií a pokračuje dalšími 41 kapitolami.

Zveřejněný obrázek je titulní stranou knihy, byť na něm nejsou vidět v reálu lakované reliéfy v dolní bílé části obálky. I přes poměrně nelidovou, ale běžnou a reálnou cenu, je k mání už jen několik posledních kousků.

 

Co je na stránkách nového:

Píše se listopad 2019 a dlouhé období nečinnosti se pokusím rozhýbat. Impulsem byl dar souboru pohlednic z počátku války. Tož pustil jsem se do kapitoly Sudetská procházka městem. Proklikem se lze ke společnému špacíru přidat. Zároveň je to i takový průvodce městem a již hotových kapitolách z minulosti.

- Ke Svárovskému rybníčku jsem přidal 7. dubna 2019 jeden detail z kolekce J. Schwarze.

- V sobotu 24. listopadu 2018 jsem publikoval první skupinu fotografií z negativů J. Schwarze, v tomto případě se záběry ze Stvolínek.

 

Výzva: Máte snímky z České Lípy z jakéhokoli období? Třebas i z rodiného alba, kde je alespoň částečně zachycena část města, nebo nějaký detail? Dovoluji si Vás oslovit se žádostí o spolupráci. Pokud někdo vlastníte takové starší fotografie, zejména z doby poválečné a třeba i jen z let osmdesátých, případně jiné zajímavé dokumenty vztahující se k České Lípě a byl by jste ochoten se o tyto materiály podělit s ostatními na těchto stránkách, budu potěšen nabídkou zápůjčky, možností nahlédnutí či jakýmkoli zaslaným naskenovaným snímkem, dokumentem nebo nějakou rozličnou drobností.

 

Některé vydané knihy s místní tématikou stále v prodeji:

Českolipské skoky časem je kniha o České Lípě založená na srovnávacích fotografiích s kraťounkým popiskem. Snažil jsem se vybrat snímky, které nejsou na těchto stránkách, aby to bylo zase něco nového. A fotografové z H-studia odvedli opravdu dobrou práci. K dostání je kniha opět na městském infocentru a v knihkupectvích.

Pohostinná Česká Lípa - kniha o 124 stranách se 130 obrázky mapující českolipské hostince do roku 1945 je od konce roku 2011 stále ještě v prodeji v Městském informačním centru na náměstí čp. 2.Navštivte internetové stránky Vlastivědného spolku Českolipska na adrese http://www.vscl.cz/, kde se lze dozvědět nejen základní údaje o spolku, ale také aktuální informace o probíhajících a připravovaných akcích, kterým bohužel mnohdy schází větší propagace. Lze zde najít i informace o vydaných číslech vlastivědném sborníku Bezděz a mnoho dalších zajímavostí. Od listopadu 2019 v novém kabátě.

 
Copyright © 2019 Böhmischleipa.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno s radostí a pro radost.